enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67

2022 KYK Burs Tutarlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı.

2022 KYK Burs Tutarlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı.
06.01.2022
0
A+
A-

Yılın son günleri ile birlikte 2022 yılında ödenecek KYK burslarındaki değişiklik merakını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile giderdi. Yeni yılda öğrenciler burslarını artırılmış olarak alacak.

2022 KYK Burs ve Kredi Ücretleri Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi açısından önemli mesailer yapıyor. Bunlardan birisi de 2022 yılında üniversite öğrencilerine ödenecek olan KYK bursları ile ilgiliydi. Nitekim yeni yılda öğrencilere ödenecek burs tutarları hakkında açıklama devletin başından geldi. Buna göre;

  • Lisans öğrencilerine 850 TL
  • Yüksek Lisans Öğrencilerine 1700 TL
  • Doktora Öğrencilerine 2.550 TL KYK bursu ödenecek.

Geçtiğimiz Yıl KYK Bursları Ne kadardı?

2021 yılında öğrencilere Lisans için 650 TL, yüksek lisans için 1300 TL ve doktora öğrencileri için ise 1950  TL burs ödemesi yapılıyordu. Yeni rakamlar ile öğrenciler bir nebze nefes alacaklar. Verilen KYK bursları eğitim gören öğrencilere yıl boyunca yılda 12 kez ödeniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK bursları için yaptığı açıklamada; her yıl 150 bin öğrenciye KYK bursu veriliyordu bu rakamı 180 bine çıkardıklarını, üniversite harç tutarlarını kaldırdıklarını, mezun olan öğrencilerin aldıkları bursları geri ödemede iki yıl erteleme hakları olduğunu da ayrıca açıkladı.

Burs ve Kredi Ücretleri Her Yıl Belirleniyor

KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) öğrencilere verilen burs ücretleri ile kredileri her yıl belirleyerek ödeme yapıyor. Ay başında yapılan ödemeler öğrencini TC kimlik numarasına göre yapılıyor. Buna göre son hanesindeki rakamlara göre ödemeler söz konusu.

Öğrencilerin sürekli araştırma konularından birisi olan KYK bursu ve kredi miktarı başvuruları Kasım ayı içerisinde alınmıştı. Başvurular sonrası devlet bursları ve kredisi almak isteyenler sonuçların açıklanması bekliyor. Bu aşamada 12 farklı kurumdan alacakları bilgiler doğrultusunda KYK burs miktarları değerlendirilecekti.

İlk Kez Burs Alanlar Ne Zaman Alacaklar?

İlk kez burs alacak olan öğrencilerin merakı da kendilerine ne zaman ödeme yapılacağı hususunda. Öğrenci bursları normalde öğrenim süresince yapılıyor. TC kimlik numarasının son rakamı ile her ay 6 ve 10 nu arasında öğrencilere burs ve kredi ödemesi gerçekleştiriliyor. Ne Kadar olduğunun yanında devlet yardımları da sitemizde bulacağınız bilgilerden bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.