enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
20,7115
EURO
22,2394
ALTIN
1.306,98
BIST
4.976,88

8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular

8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular…Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yargı sistemine ilişkin hakim ve savcıların yazdığı soruları yanıtladı. Yargıdaki tahribata dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “HSK, bu tahribatın yaşandığı en önemli kurum” dedi.

8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular
09.05.2023
0
A+
A-
8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular!
8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular!

8 hâkim ve savcıdan Kılıçdaroğlu’na sorular…Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yargı sistemine ilişkin hakim ve savcıların yazdığı soruları yanıtladı. Yargıdaki tahribata dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “HSK, bu tahribatın yaşandığı en önemli kurum” dedi.

Türkiye tarihinin en kritik seçimine sayılı günler kaldı. Hem Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu hem de halk mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyalarında yargı reformu konusunu sıkça dile getiriyorlar. Ancak yargı sistemindeki sorunlar yalnızca son dönemde ortaya çıkan bir durum değil. Bu sorunların kaynağı, Türkiye’nin siyasi tarihindeki olaylara da dayanıyor. Yargı sistemindeki tahribatın tamiri için hızlı ve etkili adımlar atılması gerekiyor.

Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre yargıda görev yapan hâkim ve savcıların da merak ettiği pek çok konu var. Aralarında yüksek yargı mensuplarının da bulunduğu 8 hâkim ve savcı, Kılıçdaroğlu’na 8 soru yöneltti. Soruların yanıtlarından da anlaşılacağı üzere, yargı sistemi reformu konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor.

İşte aralarında yüksek yargı üyelerinin de olduğu hakim ve savcıların sorularına Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği yanıtlar:

  • HSK seçim sistemi hususunda ne düşünüyorsunuz? Şimdiki sistemde üyeleri Meclis ve Cumhurbaşkanı seçiyor. Bu durum siyasetin yargıya doğrudan müdahalesi niteliğinde değil mi?

Mevcut sistem yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını yok etmiş durumda. Hâkimler ve Savcılar Kurulu da bu tahribatın yaşandığı en önemli kurumlardan biri. Kurul, Cumhurbaşkanına tanınan doğrudan ve dolaylı atama yetkisi yoluyla vesayet altına alındı, hâkimlik teminatı ortadan kalktı. En kısa sürede geçeceğimiz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle birlikte yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını tam anlamıyla sağlayacağız. Bu kapsamda Hâkimler ve Savcılar Kurulu yeniden yapılandırılacak. Yargı sistemi içerisinde farklı görevlere ve konumlara sahip olan hâkimlik mesleği ile savcılık mesleği birbirinden ayrılacak, Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu şeklinde iki farklı kurul oluşturulacaktır. Böylece her bir meslek grubu için görevin gereklerine uygun ayrı düzenlemeler ve güvenceler öngörülecektir. Bu kurullara seçimler de yeniden düzenlenecek. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun da arasında bulunduğu Yüksek Yargı Kurullarına üye seçiminde çoğulculuk, hesap verebilirlik ve demokratik meşruiyet öncelikli kriterler olacak. Bu kapsamda üyelerin yarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından üçte iki nitelikli çoğunlukla seçilmesini öngörüyoruz. Üyelerin diğer yarısının da Yargıtay, Danıştay, Türkiye Barolar Birliği, adli ve idari yargı birinci sınıf hâkim ve savcılar tarafından, kendi mensupları arasından doğrudan seçilmesini öngörüyoruz. Bağımsızlık ilkesinin güçlendirilmesi için Adalet Bakanı ve Müsteşarı, Hâkimler Kurulu’nda yer almayacak. Hukuk devleti olmanın gereği olarak Yüksek Yargı Kurullarının disiplin kararları da yargı denetimine açık hale getirilecektir.

  • Muhalefetin sürekli kullandığı bir dil var. “İktidara gelince Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakacağız.” şeklinde. Bu kişileri iktidarınız mı bırakacak, yargı mı bırakacak? Yargı bırakacaksa yargı adına neden konuşuluyor? Buradan mevcut AKP yargısı yerine kendi yargı sisteminizi kuracağınızı düşünebilir miyiz?

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’yı serbest bırakacak olan siyaset kurumu değildir. Demirtaş ve Kavala’yla ilgili kararı alacak olan yargının kendisidir. Dolayısıyla yeniden yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusuna geliyoruz. Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybetmiş olması, hâkimleri anayasaya aykırı kararlar alma noktasına getirdi. Avrupa İhsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmadığı bir dönem yaşıyoruz. Oysaki bu kararlara uyulması, kararların uygulanması anayasal bir zorunluluk. Örneğin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Anayasamızın 90. maddesine göre bağlayıcı. Dolayısıyla özgürleşen, siyasi baskılardan kurtulan yargı, hukukun bir gereği olarak hem Demirtaş hem Kavala dosyalarını yeniden ele almak durumunda. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili dosyalarla ilgili kararları var. Yoksa yargı makamları yerine geçilerek herhangi bir işlem yapılma iradesi ortaya konulamaz. AKP yargısı yerine kendi yargı sistemimizi kurmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Sadece yargının siyasi baskılardan arınması ve yargıçların hukukun üstünlüğü ilkesi gereğince yargısal değerlendirme yapabileceği bir sistem kurulması, yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının sağlanmasıdır hedefimiz.

‘HSK TAHRİBATIN YAŞANDIĞI EN ÖNEMLI KURUMLARDAN’

  • Siyasi parti temsilcisi olup hâkim ve savcı yapılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Olası bir değişiklik sonrası hâkim ve savcı olarak kalmaya devam edecekler mi?

Bu sorunuzun yanıtı da yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla ilişkili. Örneğin, milletvekili adaylığı için görevlerinden istifa eden yargı mensupları, aday gösterilmemeleri halinde görevlerine dönemiyor. Çünkü ilgili kanun, yargı mensuplarının adaylık gerekçesiyle istifalarını yargı bağımsızlığına aykırı görüyor. Hal böyleyken, çok sayıda kişi bir siyasi partinin temsilcisi veya yöneticisiyken hâkim ve savcı yapıldı. Dediğim gibi, buna tenezzül edilmesi yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldıran en net adımlardan biriydi. Ancak iktidarımızda halen savcı ve hâkim olarak görev yapan bu kişilerle ilgili bir tasarrufta bulunmayacağız. Biz ivedilikle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacağız. Bunun sağlandığı gün itibariyle hala birileri yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına aykırı tutum ve kararların altına imza atmak isterlerse eğer o zaman yine hukuk içinde gerekli müdahaleler yapılır. Ve bu tavır tüm yargı mensupları için geçerli olacak. Hangi gerekçeyle olursa olsun, kimin tarafından ve kimin döneminde atanmış olursa olsun, kimsenin yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını zedeleyecek adımlar atmasına izin vermem.

İSİM İSİM SAYDI

  • Hükümet, talimatları doğrultusunda hareket eden çok sayıda hakim ve savcıyı koruma altına alma ve ödüllendirme maksadıyla yüksek yargı mensubu yaptı. Bazıları teamüllere aykırı şekilde kritik noktalara getirildi. Bu kişiler hakkında hukuk aracılığı ile gasp, yargı borsası oluşturma iddiaları var. Bir kısmı İstanbul grubu adıyla biliniyor. Yine bazı tarikat ve grupların da yüksek yargıda kadrolaştığı biliniyor. Seçimin kazanılması halinde yüksek yargı üyelikleri gözden geçirilecek mi? Anayasal ve yasal düzenlemeler yapılacak mı? Yüksek yargının bağımsızlığı nasıl sağlanacak ?

Yakın süreçte siyasi iktidarın talimatlarına uyan, siyasi tasarrufla hareket eden, hatta hukuksuzluk yapan hakim ve savcıların koruma altına alındığı ve ödüllendirildiği bilinmektedir. Bu durum, yargının bağımsızlığına gölge düşürmektedir. Bazı hakimlerin ve savcıların liyakat gözetilmeden yüksek yargıya atandığı, hatta bazılarına teamüllere aykırı şekilde kritik görevler verildiği de bilinmektedir. Bu kişiler hakkında, hukuk aracılığı ile gasp ve yargı borsası oluşturma iddiaları bulunmaktadır. İstanbul grubu olarak bilinen bazı kişilerin bu konuda adı geçmektedir. Benzer şekilde, bazı tarikat ve grupların da yüksek yargıda kadrolaştığına dair bilgiler mevcuttur.

Bu durum, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından son derece endişe vericidir. Bu nedenle, seçimler sonrasında yüksek yargı üyelikleri gözden geçirilecek ve gerekli anayasal ve yasal düzenlemeler yapılacaktır. Yüksek yargının bağımsızlığı için de gerekli adımlar atılacaktır. Yargı, siyasi iktidarın talimatlarına uymayacak, bağımsız ve tarafsız bir şekilde hareket edecektir.

Ancak, yargının bağımsızlığının sağlanması sadece yüksek yargıya yapılan atamalardan ibaret değildir. Bu nedenle, yargıda çalışanların liyakat esasına göre seçilmeleri ve yargının bağımsızlığına gölge düşürecek her türlü uygulamanın önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılan düzenlemeler, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından son derece önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.