enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67

Reuters: Erdoğan artık daha riskli çünkü…

Reuters: Erdoğan artık daha riskli çünkü…
27.05.2023
0
A+
A-
Reuters: Erdoğan artık daha riskli çünkü...
Reuters: Erdoğan artık daha riskli çünkü…

Reuters: Erdoğan artık daha riskli çünkü… Reuters haber ajansından Hugo Dixon, Türkiye’deki seçimlere ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfla, “Güçlü adamlar, iktidarda kaldıkça daha riskli oluyor” başlıklı bir ekonomi analizi kaleme aldı. Dixon’a göre, otoriter liderler iktidarda ne kadar kalırlarsa, ekonomilerine zarar veren kararlar alma riski de o kadar büyük oluyor. Bununla birlikte, Dixon, tarihten örnekler vererek uzun süre iktidarda kalan liderlerin de ekonomilerini iyi yönetebileceğini, bunun yanında demokratik ülkelerin de ekonomi alanında kötü kararlar alabileceğini ifade etti.

Dixon, yatırımcıların otoriter liderler göreve ilk geldiğinde iş hayatı için iyi şeyler yapacakları düşüncesiyle hevesli olduğunu belirtti. Örneğin, Türkiye borsası Erdoğan’ın iktidarda olduğu ilk on yılda dolar bazında dokuz kat yükseldi. Benzer şekilde, Putin’in Kremlin’deki ilk 14 yılında Rusya borsası dolar bazında beş kat yükseliş gösterdi. Şi’nin devlet başkanlığının ilk döneminde de Çin hisseleri yüzde 60 değer kazandı. Ancak, Dixon’a göre, Erdoğan, Putin ve Şi gibi otoriter liderlerin ekonomilerine zarar veren kararlar alma riski de yüksek.

Dixon, otoriter liderlerin iktidarlarının daha da kökleşmesiyle, kendileri ile aynı fikirde olmayanları susturma yoluna gidebildiklerini belirtti. Bunun yerine, kendilerine karşı çıkmaya korkan dalkavukları etraflarına topladıklarını ifade etti. Neredeyse her zaman erkek olan bu ‘güçlü adamların’ kavgaya girmeye daha eğilimli olduğunu söyleyen Dixon, bunun sebebi olarak ‘milli gücün bu kişilerin imajının bir parçası olmasını’ gösterdi. Ancak, Dixon, saldırganlığın felaket getirebileceğine dikkat çekerek Ukrayna ve Tayvan örneklerini verdi.

Dixon, Türkiye’de Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e işaret ederek, “Bir otokratın iş dünyasının yanında olacağına olan umut çoğu zaman yatırımcıları baştan çıkarır. Ancak, Erdoğan, Putin ve Şi, bu umutların çok sürmediğini gösteriyor” dedi. Dixon’a göre, otoriter liderlerin başlangıçta daha iyi performans göstermesinin bir sebebi de, tek adam yönetimini tesis etmek için zamana ihtiyaçları olmasıdır. İlk zamanlarında birlikte çalıştıkları kişileri dinlemek zorunda olduklarından, bu onların çok büyük bir savrulma yaşamasını önleyebilir. Ancak, iktidarları daha da köklendikçe, kendileri ile aynı fikirde olmayanları susturma yoluna giderler.

Analist, Erdoğan’ın bir ekonomik krizin ardından Türkiye’de iktidara geldiğini hatırlatarak, “Erdoğan, önceleri ekonomiyi kıyıdan döndüren geleneksel politikaları sürdürdü. Daha sonra ise enflasyon yükselirken faiz indirme yönündeki geleneksel olmayan politikaları benimsedi. Lira, Erdoğan’ın ikinci on yılında dolar karşısında yüzde 90 değer kaybetti ve borsa dolar bazında yarı yarıya düştü” ifadelerini kullandı. Dixon, Türkiye’deki seçimlere ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunarak, “Güçlü adamlar, iktidarda kaldıkça daha riskli oluyor” başlıklı bir ekonomi analizi kaleme aldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.