Ne Kadar Haberleri

Torba yasa teklifi kabul edildi. İşte en düşük memur maaşı

Torba yasa teklifi kabul edildi. İşte en düşük memur maaşı
Bu haber 15 Temmuz 2023 - 23:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Torba yasa teklifi kabul edildi. İşte en düşük memur maaşı. Yasayla, en düşük memur maaşı 22 bin 17 lira olacak. Bu düzenleme, en düşük memur maaşının daha önceki yıllara göre daha yüksek olmasını sağlayacak.

Tüm memur maaşlarına 17,55 zammın yanı sıra 8 bin 77 lira seyyanen zam yapılacak. Bu zam oranı, memur maaşlarına yapılan zam oranı olarak tarihe geçecek.

İşçi, memur ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yılın ilk altı ayı için yüzde 25 zam yapılacak. Bu zam oranı, emeklilerin geçimlerini daha rahat sağlamalarına yardımcı olacak.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen 06/02/2023 tarihinde meydana gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi için Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Bu kanun teklifi, depremzedelerin hayatlarını daha kolay hale getirmek için önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep hali” ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den müstesna olacak. Bu düzenleme, depremzedelerin maddi açıdan rahatlamalarına yardımcı olacak.

31/12/2023 tarihine kadar trafiğe çıkacak ve halihazırda tescilli araç sahipleri bir defaya mahsus motorlu taşıt vergisini çift ödenecek. Bu düzenleme, araç sahiplerinin vergi yükünü artırsa da, topluma daha fazla katkı sağlamalarına yardımcı olacak.

Emekli aylıklarına zam yapılacak. Bu düzenleme, emeklilerin geçim seviyelerini yükseltmeyi hedefleyen bir adım olarak kabul ediliyor.

Kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde bulunan taşınmazların satışında uygulanan istisnalar kaldırılıyor. Bu düzenleme, kurumların daha şeffaf bir şekilde hareket etmelerini sağlayacak.

Kurumlar vergisi arttırılıyor. Bu düzenleme, devletin daha fazla gelir elde etmesini sağlayacak.

İhracat yapan kurumlar için yüzde 1 olarak uygulanan indirim yüzde 5’e çıkartılacak. Bu düzenleme, ihracat yapan kurumların daha rekabetçi hale gelmelerini sağlayacak.

Yabancı devlet harp okullarında okutulan askeri öğrencilerin eğitim sürelerinin, gönderilecek okulun durumuna göre yıl ve dönem bazında belirlenebilmesi, mezun olana kadar değil, belirli sürelerle yabancı devlet harp okullarına öğrenci gönderilebilmesi, yabancı devlet harp okullarında okutulan bir öğrenciye ayrılacak bütçe ile daha fazla öğrencinin kısmi süreli olarak yabancı devlet harp okullarına gönderilebilmesi, ayrıca eğitim süreleri bakımından denk olmayan ve öğrenci gönderilemeyen bazı ülkelerin harp okullarına da askeri öğrenci gönderilebilmesi düzenlendi. Bu düzenleme, askeri öğrencilerin eğitim hayatlarını daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Plastik poşetlerin de yer verildiği listedeki ürünler için uygulanan geri kazanım katılım payı tutarını iki katına kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Bu düzenleme, çevreye daha fazla duyarlılık gösterilmesini sağlayacak.

Borç limiti arttırılıyor. Bu düzenleme, vatandaşların daha fazla krediye erişimlerini sağlayacak.

Kovid salgınında açık cezaevinde kalan hükümlülerin cezalarının beş yıl veya daha az süre kalması halinde denetimli serbestlik tedbirleri uygulanacak. Bu düzenleme, hükümlülerin daha insani koşullarda yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak.

İşverene verilen asgari ücret desteği 500 TL’ye çıkartılıyor. Bu düzenleme, işverenlerin daha fazla işçi istihdam etmelerine yardımcı olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER