enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5749
EURO
18,5558
ALTIN
1.029,43
BIST
3.458,03

2022 Araç Muayene Ücreti Belli Oldu

2022 Araç Muayene Ücreti Belli Oldu
11.01.2022
0
A+
A-

Araçların trafiğe çıkması ve kullanımı açısından belli süreler içerisinde muayeneden geçmesi gerekiyor. Periyodik olarak yapılması gereken muayeneler Tüvtürk istasyonlarında yapılırken güncel olarak 2022 yılında ödenmesi gereken araç muayene ücretleri belli oldu.

Tüvtürk istasyonlarında belli süreler içerisinde yapılması gereken araç muayeneleri yapılmaya devam ediliyor. Yeni yıl ile birlikte araç muayenesi için yapacağımız ödemelerde araçların kategorisine göre değişiklik gösteriyor. Muayenelerde alınacak ücretler yıllık enflasyon rakamlarına göre Hazine ve Maliye Bakanlığının almış olduğu yeniden değerleme oranları üzerinden hesaplanıyor. Bu anlamda hesaplamaya alınan oran yüzde 36,20 olarak belirlenmişti.

2022 Araç Muayene Ücreti

Yazı İçerisindeki Konular

2022 yılında yaptıracağınız araç muayenelerinde ödeyeceğiniz ücretler KDV dahil olarak şu fiyatlarda şekillendi.

  • Römorklu Römorksuz traktörler, motosiklet ve motorlu bisikletler 258,42 tL
  • Otomobil, minibüs, arazi taşıtı 507,40 TL
  • Otobüs kamyon ve çekici ile tankerler 685,58 TL

İlk araç muayenesi sonrasında aracınız muayeneden geçmezse burada size bir aylık süre verilmektedir. Bu süre içerisinde aracınızın arızasını gidererek tekrar muayeneye girmeniz halinde ücret ödemesi yapmıyorsunuz. Ancak bir ayı geçirir veya süresi içinde geldiğinizde aracınızda oluşan arızanın giderilmediği anlaşıldığında doğal olarak bir sonraki muayene için ücret ödemesi yapmak zorundasınız.

araç muayene ücreti  2022

Araç Muayenesinde Kredi Kartıyla Ödeme

Araç muayeneleri için ödeyeceğiniz tutarlara son yıllarda artık kredi kartı ile ödeme söz konusu oluyor. Ancak bu aşamada güncel fiyatların üzerine kart için komisyon ödemesi de yapacağınız için burada cebinizden daha fazla para çıkmış oluyor. Hizmet bedeli altında kesilen para için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulması sonrasında açılan davaların olduğu biliniyor. Ancak sonuçlanan hukuki bir karar yok. Bu nedenle nakit para dışında ödeyeceğiniz kartlı ödemelerde daha fazla ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Muayene Tekrarında Ücret Ödemesi

Muayene tekrarı yapılmasına karar verilmesine rağmen bir aylık süre içinde bu araçların tekrar muayeneye gelmemesi durumunda kişiler mecburen tekrar ücret ödemek zorunda kalıyor. Bu nedenle süreyi de geçirmeden aracınızı muayene götürmeniz önemli.

2022 yılında trafiğe çıkardığınız her araç için araç muayene ücreti belli oldu. Bu rakamlar geçtiğimiz yıl otomobil için 375,88 TL idi. Bu yıl 507,40 tL oldu. Bu anlamda geçtiğimiz yıla göre 131,52 TL çok daha fazla ödeyeceğiz. Nekadarhaber.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.